Magia czarno-białej fotografii

Aleksandra & Wojciech - gabrielfotograf.pl - 024.jpg

Za co kochamy zdjęcia monochromatyczne?

Przeglądając fotografie, zazwyczaj zachwycamy się pięknymi barwami, idealnym oddaniem kolorów krajobrazu, czy odwzorowaniem szczegółów. Jednak największe emocje wzbudza zwykle zdjęcie czarno-białe, które ma charakterystyczną głębię i bardziej uwydatniony przekaz.

Wykonując zdjęcia, nawet amatorsko, warto czasami uchwycić moment, czy konkretną postać w barwach monochromatycznych. Porównanie tej samej fotografii kolorowej i czarno-białej, przyniesie zupełnie odmienne wrażenia.

Skupienie uwagi

Zdjęcia kolorowe rozpraszają nas, skupiając wzrok na kolorach, barwach i ich nasyceniu. Zbyt dużo bodźców powoduje, że czasami nie potrafimy odnaleźć przekazu zdjęcia. Fotografia monochromatyczna jest uznawana za bardziej wymagającą. Fotograf koncentruje się na ujęciu, które pod względem artystycznym będzie bardziej wyraziste. Chcąc sfotografować konkretną osobę, czy obiekt w barwach czarno-białych nie róbmy tego, ustawiając aparat w tryb automatyczny. Najlepiej wykonać zdjęcie tradycyjnie, a dopiero przy jego obróbce zastosować odpowiednie filtry. Pozwoli to na wydobycie głębi i porównanie dwóch zdjęć. Nie zawsze bowiem zdjęcia czarno białe będą lepsze od kolorowych.

Większe wymagania

Sesje fotograficzne, w których coraz częściej wykonywane są zdjęcia czarno-białe, są bardziej wymagające dla fotografa. Przede wszystkim w kwestii szczegółów. Dysponujemy jedynie dwoma kolorami, a główną rolę w tego rodzaju kadrach gra cień. Profesjonalny autor potrafi zagrać światłem w taki sposób, że zdjęcie wykonane tą techniką, będzie wyjątkowe. Coraz częściej stosuje się technikę zdjęć czarno-białych przy portretach. Obrazy tak zrobione są nie tylko artystycznym wyrazem fotografa, ale przede wszystkim potrafią pokazać osobowość, charakter, czy nastrój modela. Najważniejsze jest dobranie techniki do konkretnej sytuacji. Klasyczna fotografia, która dziś jest rzadkością, operuje najczęściej kolorami czarnym i białym. Zdjęcia wykonywane tą techniką są zupełnie inne w odbiorze dla widza. Mają nie tylko głębię, ale intrygują, wymuszają konieczność interpretacji, doszukiwania się szczegółów.

Zdjęcia monochromatyczne, kiedyś jedyne możliwe do wykonania, dziś są przejawem odwagi artystycznej fotografa. Lubimy je oglądać, analizować. Pozwalają na bardziej głęboki odbiór, stworzenie odpowiedniego klimatu oraz odwzorowanie uczuć i emocji.

Ania, Bradley i ich czarno-biały reportaż ze ślubu

Mówiąc szczerze, gdy Ania i Brad poprosili mnie, aby ich reportaż ślubny był tylko w czerni i bieli miałem pewne obawy. Przyznam się, że to był mój pierwszy raz. W czasie obróbki doszedłem jednak do wniosku, że to był świetny wybór. Wyjątkiem zostały zdjęcia z sesji, aby pokazać kolory jesieni ;)

Gabriel GmurczykComment